Kursi i këmbimit/ Valutat kryesore forcojnë pozitat ndaj lekut

Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fillimjave, valutat forcuan pozitat ndaj lekut, krahasuar me fundjavën.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 101.78 lekë ose 0.20 lekë më shumë se ditën e dielë.
Euro fitoi 0.14 lekë duke u ngjitur në kuotën e 123.61 lekëve.
Paundi britanik fitoi 0.42 lekë duke thelluar pozitat dominuese në tregun valutor me lekun, në kuotën e 139.19 lekëve.
Ndërsa franga zvicerane u zhvlerësua me 0.11 lekë dhe këmbehet me 114.75 lekë.
LEXO EDHE  Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, dy të plagosur