Veliaj në Përgjimet e Ndraghetas/ ‘Rilindja’ kryqëzohet në rrjet. Po tani, me çfarë do ta mbulojë Rama skandalin?

Pas zbardhjes së përgjimeve të bëra publike nga antimafia italiane, ku dy anëtarë të Ndraghetas flasin për pastrim parash në sektorin e ndërtimit në Shqipëri, ku mes emrave më të lakuar si garanci për ecurinë e biznesit është ai i kryebashkiakut të Tiranës Erjon Veliaj, kanë ardhur dhe reagimet e shumta në rrjetet sociale.

Kanë qenë me dhjetëra memet që ironizonin dhe tallnin kryebashkiakun Veliaj, i cili përmendet nga mafiozët italinë si siguria për ecurinë e biznesit të tyre, ku tarifa që ai do të merrte ëhstë vetëm 20%, po aq sa e ka patur edhe shefi i tij politik gjatë kohës që mbante të njëjtën detyrë, Edi Ramës, atë të kryebashkiakut përgjatë viteve 2000-2011.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Sali Berisha: Shqipëria ka numrin më të lartë të infeksioneve për 1 milionë banorë

Tashmë reagimi qytetar dhe ai intelektual po bën bujë në rrjet, ndërsa mbetet për të parë se cila do të jetë shpikja e radhës e rilindjes për të mbuluar edhe këtë herë një tjetër skandal të madh.

Kujtojmë që për të mbuluar darkën e luksit në Dubai, kryeminsitri Rama ‘solli’ vaksinat, ndërsa për të mbuluar skandalin e lali Erit duhet që 7 miliardë pemët që ai ka mbjellë në Tiranë dhe pylli orbital që po i merr ‘frymën’ kryeqytetit të fillojnë dhe të prodhojnë të gjitha banane. /Boldnews.al