“Shi dhe borë”/ Parashikimi i motit për ditët në vijim

Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme gjatë gjithë këtyrë ditëve, por për tu theksuar mbetet zona veriperëndimore dhe ajo jugore ku reshjet do të jenë intensive në intervale kohore nga 6 deri në 12 orë.

Kjo situatë parshikohet të sjellë prurje të larta në lumenjt kryesorë të vendit (Drini, Buna, Vjosa).

Në veri-verilindje në latësin mbi 300 metra dhe juglindje në lartësin mbi 800 metra reshje bore kryesisht ditën e diel dhe të hënë.

LEXO EDHE  Koalicioni i djathtë, Duka: Jam i dyti në listën e Durrësit. Bylykbashi: Të gjithë bashkë rrëzojmë Ramën

E gjithë kjo situatë do të shoqërohet me erë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës stuhi ere përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore kryesisht me shpejtësi deri në 25-30m/sek. Deti i forcës 6-7 ballë.