Gjykata Zvicerane shpall fajtor biznesmenin izraelit Beny Steinmetz për korrupsion

Në një vendim të rëndësishëm në një nga çështjet ligjore të profilit më të lartë të minierave, një gjykatë penale zvicerane e shpalli biznesmenin izraelit Beny Steinmetz fajtor për korrupsion dhe falsifikim të Premten dhe e dënoi atë me pesë vjet burg me një gjobë të konsiderueshme.

Vendimi është një goditje për Steinmetz, një tregtar diamanti, ndjekja e të cilit për depozitat më të pasura në botë të mineralit të hekurit e vendosi atë në qendër të një beteje që ka shkaktuar hetime dhe procese gjyqësore në të gjithë botën.

Steinmetz tha se ai do të apelojë vendimin, i cili gjithashtu përfshiu një gjobë prej 50 milion frangash zvicerane (56.48 milion dollarë).

“Isshtë një padrejtësi e madhe,” u tha ai gazetarëve në oborrin e gjykatës së Gjenevës.

Vendimi i së premtes pasoi një gjyq dy-javor të Steinmetz dhe dy të tjerëve të akuzuar ndryshe për pagimin ose rregullimin e pagimit të 10 milion dollarëve ryshfet për të marrë leje kërkimi për xeheror hekuri të varrosur nën malet e largëta Simandou të Guinesë dhe falsifikim të dokumenteve për ta mbuluar atë përmes një rrjet i kompanive guaskë dhe llogarive bankare. Të tre mohuan akuzat.

LEXO EDHE  FMN: Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia ka lënë prapa vendet e varfra dhe në zhvillim

Gjykatësi kryesues Alexandra Banna tha se Steinmetz dhe të pandehurit e tij kishin përdorur llogari false dhe ishin përpjekur të shkatërronin dokumente inkriminuese për të fshehur sjelljen e tyre kriminale.

Banna tha që Steinmetz kishte bërë një fitim të menjëhershëm nga të drejtat e minave dhe asnjë cent nuk shkoi në vendin e Afrikës Perëndimore të Guinesë.

Askush nga qeveria në Guine nuk ishte menjëherë në dispozicion për të komentuar.

Steinmetz, 64, një ish-banor i Gjenevës i cili u kthye në Izrael në 2016, në të kaluarën është renditur si një miliarder dhe një nga njerëzit më të pasur të Izraelit. I pyetur nga gjykata për të vlerësuar pasurinë e tij personale, ai tha se ishte 50-80 milion dollarë.