Akuzat e Ramës ndaj BE/ PD: Të turpshme, mosmirënjohja është kryevesi

Arben Kashahu, Sekretar për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, e ka cilësuar si një turp të Ramës, sulmin ndaj Francës dhe Bashkimit Evropian.

Deklarata e Kashahut vjen pas notës së protestës që Ambasada Franceze në Tiranë lëshoi ndaj Kryeministrit, pasi ky i fundit kritikoi në prani të Erdoganit gjatë vizitës së fundit në Turqi, vendet e BE-së për mosmbështetje me vaksina.

“Ka filluar ky vit dhe Kryeministri ka lëshuar që ditën e parë një tiradë banalitetesh, akuzash e etiketimesh kundër BE, e tashmë edhe për Francën si shtet anëtar të saj në mënyrë nominale.

Një përgjigje protestë nga Ambasadori i BE dhe një notë proteste nga Ambasada Franceze ka qenë kundërveprimi. Të dyja në të njejtën frymë: i kujtojnë kryemnistrit se mungesa e mirënjohjes i ka befasuar.

LEXO EDHE  Sa shanse ka për bashkëqeverisje Rama-Basha? Ja çfarë thotë kreu i PD

BE i ka dhuruar miliarda Euro Shqipërisë gjatë këtyre viteve duke qenë donatori më i madh i vendit tonë. Aristoteli citonte se “mosmirënjohja është kryevesi” dhe gjithkush mundohet të largohet prej saj. E kundërta në rastin e kryeministrit tonë, ai e ka përqafuar dhe po e manifeston atë pa limit në cdo komunikim në raport me partnerët tanë perëndimorë.

Për më tepër ka denatyruar, si gjuhën e komunikimit të institucionit të kryeministrit me partnerët, miqtë dhe aleatët e vijës së parë si BE dhe Franca, ashtu dhe traditën e qendrimeve të diplomacisë shqiptare në raport me perëndimin”, shkruan Kashahu.