‘Një tatuazh spirancë me emrin e një qyteti shqiptar poshtë’/ Dalin të tjera detaje nga ngjarja horror e trupave në valixhe

‘Një tatuazh spirancë me emrin e një qyteti shqiptar poshtë’. Sipas informacioneve nga hetuesit italian, ky mund të jetë çelësi për identifikimin e dy kufomave (një burrë dhe një grua) të gjetur brenda 3 valixheve në një pjesë toke midis Fi Pi Li dhe burgut Sollicciano.

Karabinierët e departamentit të operacioneve, të koordinuar nga prokurorja Ornella Galeotti, po punojnë për të arritur në një identifikim të saktë të viktimave: Një tatuazh i gjetur në parakrahun e burrit është një nga elementët kryesorë që kemi në dispozicion.

Është një dizajn në formë spirance me mbishkrimin e qytetit shqiptar poshtë.

Hetuesit po përputhin këtë informacion me informacionin që përmbahet në dosjet e personave të zhdukur. Njëra nga këto dosje tërhoqi vëmendjen e hetuesve dhe ka të bëjë me rastin e Sh. P. dhe T. P., një burrë dhe një grua me origjinë shqiptare të cilët u zhdukën në Castelfiorentino në nëntor 2015 dhe rrethanat nuk u sqaruan kurrë.

Një detaj tjetër që nuk i ka shpëtuar zyrës së prokurorit dhe karabinierëve ka të bëjë me djalin e çiftit, i cili ishte ndaluar në burgun Sollicciano në kohën e zhdukjes së prindërve.

LEXO EDHE  Kush janë Ermal Arapaj dhe Elvis Demçe? Sherri mes dy bosëve të drogës çoi në shkatërrimin e bandave në Itali

Raporti i fundit daton në 2 nëntor 2015, me një telefonatë (nga një numër anonim) për vajzën e saj në të cilën gruaja tha se nuk donte t’i përgjigjej askujt.

Ndërkohë, hetimet po vazhdojnë nga disa anë.

Detaje të tjera shqetësuese shfaqen mbi gjetjet e valixheve, pasi pjesët e trupit ishin mbështjellë me letër celofan dhe najloni, të lidhura me shirit ngjitës dhe “të mbrojtura” nga një lloj paketimi.

Së pari u gjet një valixhe me bustin dhe këmbën e një burri, pastaj një me gjymtyrët e poshtme të gruas dhe në valixhen e fundit u gjet busti i saj.

Vendi ku u gjetën valixhet, në një distancë prej dhjetëra metrash nga njëra-tjetra përgjatë gjurmës së autostradës, krijon bindjen se ato ishin hedhur nga një makinë që kalonte (me shpejtësi të ulët) në Fi Pi Atje, drejt Firences.

Në orët e ardhshme, pritet rezultati i autopsisë në trupin e gruas, nga e cila ne presim siguri për shkaqet e vdekjes dhe ndonjë ngjashmëri me ato të burrit të saj, të vrarë sipas mjekut nga një plagë në fyt./ firenze.repubblica/