F1/ Sezoni mbyllet me fitoren e Verstappen, Ferrari jashtë zonës së pikëve

Nuk ka patur histori në Abu Dhabi. Max Verstappen i nisur nga vendi i parë ka dominuar plotësisht duke fituar garën e fundit të sezonit të Formula 1.

Pas tij kanë përfunduar Valterri Bottas dhe Lewis Hamilton. Alexander Albon ka dalë i katërti para Norris dhe Sainz: McLaren ka kaluar Racing Point për vendin e tretë me Konstruktorëve.

Zhgënjen Ferrari, me Leclerc dhe Vettel që e kanë mbyllur në vendin e trembëdhjetë dhe të katërmbëdhjetë.

Në këtë sezon të vitit 2020, Lewis Hamilton u shpall për të 7-ën herë kampion i botës, ndërsa Mercedes fitoi titullin për konstruktorë. Finlandezi Botas e ka mbyllur Botërorin si nënkampion.