Numri i rasteve aktive me koronavirus mbetet i lartë në Kosovë

Sot në Kosovë janë regjistruar 478 raste të reja me koronavirus, derisa numri i të shëruarve ka qenë më i lartë, gjithsej 690 pacientë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1530 persona të dyshuar për virusin COVID-19 derisa prej tyre 478 kanë rezultuar pozitivë.

Në këtë periudhë janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (77, 65 vjeç), Prizren 2 raste (82,72 vjeç), Ferizaj 1 rast (60 vjeç), Fushë Kosovë 1 rast (70 vjeç), Gjakovë 1 rase (80 vjeç), Gjilan 1 rast (72 vjeç), Hani i Elezit 1 rast (76 vjeç), Klinë 1 rast (62 vjeç), Suharekë 1 rast (77 vjeç).

LEXO EDHE  “Pastërtia” e Rilindjes dhe “komploti ndërkombëtar” kundër tyre

Numri total i rasteve pozitive është 41,777 raste, prej tyre 1073 raste të vdekjes.