‘Po të më thoni gomar, ky është opinion, por po më the hajdut atëherë…’/ Rama komenton ndryshimet në Kodin Penal

Kryeministri Edi Rama, i ftuar në ‘Politiokn’ ka komentuar ndryshimet e fundit që pritet të bëhen në Kodin Penal, ku meme ose fyerjet në rrjet do të konsiderohen krim dhe do të dënohen me ligj.

Rama tha se ende nuk ka asnjë ndryshim konkret për të punuar mbi këtë pikë, por nuk dënohen memet por akuzat e pabazuara dhe të pavërteta.

Ky ligj është marrë nga disa kode penale, siç e ka franca, dhe nuk ka aspak lidhje me memet. Memet janë krijimtari, kurse këtu bëhet fjalë për montazhe. Unë memet i konsideroj një privilegj që të vihesh në lojë, jo një kërcënim apo problem. Ai dokument është akoma duke u punuar nga Ministria e drejtësisë, dikush e ka nxjerrë aty për tu bërë nderin juve dhe për tu treguar se po ju godas unë. Unë nuk e km shumë problem se çfarë thonë për mua. Nëse më thnë gomar se kam problem, mund të jetë një opinion. Por nëse më thonë hajdut ky nuk ëhstë më një opinion por një akuzë’, tha Rama.

LEXO EDHE  Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?