Pandemia/ Italia ndalon festimet e fundvitit, mbyllen të gjitha vendet e argëtimit dhe skive

Italianët nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në meshën e mesnatës ose të lëvizin midis rajoneve gjatë periudhës së Krishtlindjes, tha të mërkurën një zyrtar i lartë i ministrisë së shëndetësisë, ndërsa vendi lufton me nivele të larta infeksioni koronavirus dhe vdekje.

Italia ka raportuar më shumë viktima të përditshme COVID-19 se çdo komb tjetër evropian në javët e fundit dhe, ndërsa rritja e rasteve të reja dhe pranimet në spital po ngadalësohet, qeveria është e shqetësuar për tubimet gjatë Krishtlindjeve.

Ministrja e re e shëndetit Sandra Zampa tha se mesha e prag të Krishtlindjes duhet të përfundojë rreth orës 8:30 pasdite, në mënyrë që adhuruesit të kthehen në shtëpi përpara orës 10:00. shtetrrethimi, dhe njerëzit nuk duhet të ftojnë anëtarë jo të familjes në shtëpi për drekën e Krishtlindjeve ose festime të tjera.

LEXO EDHE  Gjermania bëhet vendi i parë europian që do të përdorë trajtimin e Trump

“Nga 20 dhjetor, njerëzit do të jenë në gjendje të udhëtojnë jashtë rajonit të tyre vetëm për raste urgjente, të tilla si të kujdesen për një prind të vetëm,” tha ajo në një intervistë me kanalin televiziv privat La7.

Qeveria tashmë ka thënë se vendpushimet e skive do të mbyllen gjatë periudhës së Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.