Napoli shkatërron Romën me “poker”

Napoli bëri homazhet më të bukura të mundshme në Serie A për legjendën e saj, Diego Armando Maradona. Djemtë e Gennaro Gattuso shkatërruan 4-0 Romën në stadiumin San Paolo, që së shpejti do të marrë emrin e argjentinasit fenomenal.

Ndeshja nuk pati histori, me bardheblutë që vishnin një fanellë klasike që përdorej nga ekipi në vitet e arta të Maradonës, dhe që dominuan nga fillimi, të ndihmuar disi edhe nga një performancë zhgënjyese të Romës dhe të portierit të saj Mirante.

LEXO EDHE  Video/ Pepe nuk mban nervat, përplaset fizikisht me shokun e skuadrës

Napoletanët kalojnë në avantazh me kapitenin Insigne në pjesën e parë me goditje dënimi, ndërkohë që në pjesën e dytë pothuajse turpërojnë kundërshtarët, që pësojnë humbjen e tyre të parë në sezon me performancën më të dobët.

Fabian Ruiz, Mertens dhe Politano autorët e golave të bukur, që ngjisin e ekipin jugor në vendin e katërt me të njëjtët pikë të Juventusit dhe vetë Romës, 17, në një Serie A ku diferencat duken të vogla, përtej ecurisë mbresëlënëse të Milanit.