Basha: Rama e orientoi ekonominë drejt inceneratorëve, i la qytetarët dhe mjekët të vetëm përballë pandemisë

Kryedemokrati Lulzim Basha, ka folur srish për pandeminë dhe keqmenaxhimin e situatës nga qeveria Rama.

I ftuar në ‘Ccim Peka Live’, Basha theksoi se Rama dhe qeveria e tij në vend që të orientonin ekonominë drejt shëndetësisë dhe qytetarëve të prekur nga pandemia e orientoi atë drejt inceneratorëve dhe miqve klientelistë.

Me 3D ia kalojmë edhe Amerikës. Por punët janë shumë më ndryshe në terren. Në kohë pandemie nuk do të kisha restauruar 300 mijë euro fasadën e ministrisë, nuk do të kesh fonde për konteinerë. Pandemia ishte një mundësi për të riorientuar buxhetin drejt emergjencave, jo inceneratorëve. Pandemia nuk e pengoi të bënte projektet e ndërtimit, por e pengoi babëzia e inceneratorëve. Paratë që u janë dhënë inceneratorëve janë zhdukur në parajsat fiskale, nuk kanë shkuar për përpunimin e mbetjeve. Qeveria nuk teston siç kërkon OBSH, 10 vetë për çdo të infektuar. Ramës pandemia i ka dalë jashtë kontrollit sepse nuk ka plan’, u shpreh Lulzim Basha.

LEXO EDHE  Aksident në Tiranë, makina përplas 10-vjeçarin