Konsiderohet e “sigurt”, Kremlini: Putin nuk mund të dalë vullnetar për ta bërë vaksinën anti-Covid

Kremlini ka njoftuar se presidenti i vendit, Vladimir Putin nuk mund ta bëjë vaksinën për Covid-19, pasi është ende e paçertifikuar, pavarësisht se konsiderohet e “sigurt” për t’u përdorur.

Presidenti rus muajin e kaluar njoftoi se vendi kishte zhvilluar një vaksinë të dytë, EpiVacCorona. Kurse, vaksina e parë kandidate për Covid-19 u njoftua në gusht.

“Ne ende nuk kemi filluar vaksinimin e përhapur dhe kreu i shtetit nuk mund të marrë pjesë në vaksinim si vullnetar. Është e pamundur,”tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov të martën.

“Presidentit nuk mund t’i injektohet një vaksinë e paçertifikuar.”

Në tetor, Putini njoftoi se Rusia kishte gati edhe një vaksinë të dytë për koronavirusin, EpiVacCorona, ndërsa gara globale për prodhimin e një vaksinë të sigurt dhe efektive për të luftuar pandeminë, që deri më tani ka marrë gati 1.4 milion jetë njerëzish.

LEXO EDHE  OBSH merr vendimin, miraton për përdorim vaksinën kineze Sinopharm

Putini javën e kaluar tha se Rusia kishte marrëveshje prodhimi me Kinën dhe Indinë dhe inkurajoi Brazilin dhe Afrikën e Jugut që gjithashtu të prodhonin vaksinën ruse.

Gjigantët e farmacisë Pfizer dhe BioNTech njoftuan se vaksina e tyre kandidate është 95 për qind efektive, ndërsa kompania amerikane Moderna tha javën e kaluar rezultatet e hershme treguan se kandidati i saj ishte 94.5 për qind efektiv.