“Kohët e fundit mbështeste të majtën”, Nano: Pse e ndiej shumë humbjen e Koplikut

Gazetari Mustafa Nano ishte mik me Bashkim Koplikun, ish-zëvendës kryeministër dhe ish-deputet në vitet e para të demokracisë që u nda nga jeta dje në moshën 77-vjeçare për shkak të COVID-19. Nano e ka rrëfyer miqësinë dhe mënyrën se si e njihte Koplikun në një opinion në “News24”.

Ai tha se njohja e tyre ishte e hershme, që kur ndodhi përmbysja e diktaturës dhe se ai mbeti deri në fund i njëjti, që nuk bënte kompromis me bindjet e veta.

Sipas Nanos, kohët e fundit Kopliku mbështeste të majtën në vend.

“Bashkim Kopliku bënte pjesë tek miqtë e mi. Unë kam pak miq dhe ishte një nga njerëzit që kisha kontakte të vazhdueshme, pothuajse të përditshem. E kam njohur që herët, qëkur ndodhi përmbysja. Kemi qenë bashkë pjesë e PD atëherë.

LEXO EDHE  'Me çfarë bilanci feston sot Kryemafiozi'?!

Siç e kam njohur, ai mbeti deri në fund i njëjti, një njeri që shpeshherë në emër të bindjeve të veta ai nuk bënte kompromis me bindjet e veta dhe shpeshherë marrëdhënia ime me të ishte dialektike, që shkëmbenim mendimet.

Herën e fundit kur më tha se ishte me COVID-19, filloi të më bënte një analizë të spitaleve publike dhe private.

Dhe kur e zuri COVID, ai mbeti konservator. Kohët e fundit në Tiranë mbështeste të majtën sepse e konsideronte një parti urbane që i shërbente më mirë vendit”, tha Nano, raporton “BalkanWeb”.