Dalin detaje të reja nga ekzekutimi i shqiptarit në Ekuador

Mediat në Ekuador vijojnë t’i japin jehonë vrasjes së 45-vjeçarit shqiptar Adriatik Tresa. Ato kanë publikuar edhe fotot pas ekzekutimit të Tresës, i cili është qëlluar me një pushkë të rëndë, duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme.

Autoritetet në Guayaquil theksuan sërish se shkak i ekzekutimit mafioz është trafiku i kokainës nga Amerika Latine drejt Europës. Sipas policisë vendase, Adriatik Tresa po hetohej si pjesë e një karteli mjaft të rrezikshëm që trafikonte drogën dhe shkak dyshojnë prishjen e pazareve.

Autoritetet kanë ndaluar edhe kunatën e Adriatik Tresës, një vajzë nga Ekuadori, pasi ka fshehur celularët dhe disa dokumente të rëndësishme, që policia në Guayaquil dyshon se kanë lidhje me kokainën.

LEXO EDHE  Greqi/ 121 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ja sa raste të reja u shënuan

Adriatik Tresa me orgjinë nga Tirana, jetonte prej vitesh në Guayaquil të Ekuadorit. 45-vjeçari nuk rezulton i dënuar në Shqipëri, por është pjesë e një liste shqiptarësh që jeton në Amerikën Latine dhe që shpesh janë të skeduluar si pjesë e grupeve të trafikut të kokainës.

Tresa u ekzekutua nga një skuadër policësh të rremë, të cilët u futën brenda kompleksit të rrethuar me roje, dhe që cilësohej si zona e të pasurve në Guayaquil. Sipas autoriteteve vendase, kjo ishte e vetmja formë që vrasësit mund t’i afroheshin Adriatik Tresës.