Kryeministri Hoti uron Joe Bidenin për fitoren në zgjedhjet presidenciale

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ia ka uruar fitoren e zgjedhjeve presidenciale në SHBA kandidatit Demokrat, Joe Biden, si dhe kandidates për nën-presidente, Kamala Harris.

Hoti, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në ‘Facebook’ ka thënë se nga Administrata e ardhshme pret përforcim të miqësisë të, siç e konsideron ai, të përhershme të Kosovës dhe SHBA’së.

“Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, i shpreh urimet e mia Presidentit të zgjedhur Joe Biden dhe Kamala Harris, për fitoren e zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pres që të forcojmë edhe më shumë miqësinë tonë të përhershme me Shtetet e Bashkuara dhe të vazhdojmë punën tonë së bashku për njerëzit tanë dhe në shërbim të vlerave tona të përbashkëta”, ka deklaruar Hoti.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Itali/ 207 viktima dhe 11807 të infektuar në 24 orët e fundit

I pari i ekzekutivit, bashkë me delegacionin kosovar, arriti nën udhëheqësinë e Administratës Trump të nënshkruajë marrëveshjen për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë më 4 shtator në Uashington.