Ambasadori amerikan: Dialogu Kosovë-Serbi çështje e vështirë, por progresi është i nevojshëm

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Anthony Godfrey, deklaroi se dialogu Kosovë-Serbi është çështje e vështirë, por progresi është i nevojshëm.

Ai ka folur për marrëdhëniet e Serbisë me SHBA-të, i cili i cilëson si “të shkëlqyera, por jo mjaft të mira”.

Kur u pyet se cilat janë problemet në marrëdhëniet midis dy vendeve, Godfrey tha se ai nuk sheh probleme, por shumë energji që është “përqendruar në zgjidhjen e sfidave”. Sipas tij, kjo përfshin statusin e pazgjidhur të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës.

“Ky është një problem i vështirë, por unë besoj se të gjithë mund të pajtohemi se të gjithë kanë nevojë për përparim, prosperitet dhe stabilitet afatgjatë”, theksoi Godfrey.

LEXO EDHE  Akuzohet se i ka vjedhur paratë klientes, nën hetim përgjegjësja e bankës

Ai tha se Serbia dhe rajoni do të vazhdojnë të jenë të rëndësishëm për Uashingtonin, pavarësisht se kush fiton zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, raporton Beta.

Ai i tha se zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, të cilat do të mbahen më 3 nëntor, janë emocionuese, por ai theksoi se Shtetet e Bashkuara kanë “pothuajse 250 vjet përvojë si komb”.

“Ne vazhdojmë të punojmë për të arritur idealet tona, por unë jam i bindur për forcën e republikës sonë,” tha Godfrey, duke shtuar se ambasada në Beograd që ai drejton do të vazhdojë të punojë në zhvillimin e marrëdhënieve SHBA-Serbi, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve.