F1, Portugali/ Hamilton në “pole position”, Leclerc mban gjallë Ferrarin

Pas 3 sesioneve të provave të lira në kryesim, Valtteri Bottas u detyrua të shikonte se si Leëis Hamilton i mori “pole position” në provat zyrtare të Çmimit të Madh të Portugalisë.

Piloti britanik i Mercedesit la pas me 102 të mijëtat shokun e skuadrës, ndërsa nga vendi i tretë do të niset Max Verstappen me Red Bull.

LEXO EDHE  SuperLiga shkakton ‘fortunë” në botën e futbollit, mbyllen bastet e Championsit dhe kampionateve

Koha e katërt më e shpejtë për Charles Leclerc me Ferrari, vetëm 4 të dhjetat më i ngadaltë se Hamilton, duke treguar përmirësim të Ferrarit në një sezon për t’u harruar.