Ish-mbledhësi i fondeve Trump Elliot Broidy pranon fajësinë në çështjen e lobimit të huaj 1MDB

Një ish-mbledhës fondesh për Presidentin e SHBA Donald Trump u deklarua fajtor të Martën për një akuzë se ai loboi në mënyrë të paligjshme Trump për të hequr një hetim mbi një skandal të përvetësimit Malajzian.

Në një seancë dëgjimore para gjykatësit federal D.C. Colleen Kollar-Kotelly, Elliott Broidy, i cili mbajti poste financiare në fushatën e Trump 2016 dhe në komitetin e tij përurues, u deklarua fajtor për një akuzë kriminale që ai komplotoi për të shkelur Aktin e Regjistrimit të Agjentëve të Huaj (FARA).

Prokurorët pretenduan se Broidy mori miliona dollarë pagesa nga një shtetas i huaj i paemëruar në përpjekje për të rregulluar përfundimin e një hetimi të SHBA për miliarda dollarë të përvetësuar nga 1MDB, një fond investimesh i qeverisë Malajziane.

FARA kërkon që njerëzit që lobojnë në qeverinë amerikane për subjekte të huaja të regjistrohen në Departamentin e Drejtësisë, gjë që Broidy pranoi se nuk e kishte bërë. Ai përballet me një dënim maksimal me burg prej pesë vjetësh dhe pranoi të humbasë 6.6 milion dollarë.

LEXO EDHE  Çfarë janë? Pas Utah, një tjetër objekt misterioz shfaqet në Rumani (VIDEO)

Dokumentet e shikuara nga Reuters tregojnë se Broidy gjithashtu kërkoi pa sukses për të lehtësuar ekstradimin e SHBA në Kinë të multimilionerit Guo Wengui, i cili ka qenë i angazhuar në aktivitete politike me bazë në Sh.B.A me ish-këshilltarin e Shtëpisë së Bardhë Trump Steve Bannon.

Bannon aktualisht përballet me akuza federale pa lidhje që pretendojnë se ai dhe tre të tjerë mashtruan donatorët në një fushatë për të ndërtuar një mur në kufirin e SHBA me Meksikën.

Gjykatësi nuk vendosi menjëherë një dënim për Broidy dhe caktoi një seancë dëgjimore për shkurtin. Ajo tha me miratimin e gjykatës, Broidy mund të udhëtonte jashtë Shteteve të Bashkuara dhe se ai mund të udhëtonte brenda vendit me miratimin e zyrtarëve të shërbimeve paragjyqësore.

Autoritetet malajziane dhe amerikane vlerësojnë se 4,5 miliardë dollarë u vodhën nga 1MDB në një skemë të përpunuar që shtriu globin dhe implikoi zyrtarë të nivelit të lartë në fond, ish-kryeministrin malajzian Najib Razak, drejtuesit në bankën amerikane Goldman Sachs dhe të tjerë.