Çështja detare/ Berisha: Rama tradhtoi interesat kombëtare, nuk duhet të çonte në Gjykatën e Hagës 12 milje

Ish-kryeminsitri Sali Berisha në një lidhje me emisionin ‘Opinion’ ka komentuar vitizën e Minsitrit të jashtëm të Greqisë Dendias, dhe deklarata e tij në konferencën me kryeminstrin shqiptar Edi Rama për çështjen detare.

Berisha deklaroi se Rama e tradhtoi interesin kombëtar, pasi nuk duhet të pranonte që në Gjykatë të shkohet për 12 milje, por vetëm për 6 milje.

Ai theksoi se qeveria shqiptare dhe ajo greke kishin arritur marrëveshjen për të shkuar në Gjykatën e Hagës për 6 milje, por kjo marrëveshje u rrëzua me hartë false nga ana e Gjykatës Kushtetuese.

‘Pas rrëzimit nga Gjykata Kushtetuese në vitin 2010 ka qenë qeveria e PSOK-ut kanë insistuar që të rinegociojmë, ua kemi bërë të qartë që nuk ka rinegocim, prandaj ne duhet të shkojmë në Gjykatën e Hagës. Pas hezitimesh dhe përpjekjesh ata u bindën që duhet të shkojmë. Pas tyre erdhi në pushtet Samars i cili ra plotësisht dakord që t’i drejtohet Gjykatës së Hagës. Dy qeveri greke ranë dakord që të shkonim në Hagë. Pastaj u ndërrua pushteti, këtë dakordësi unë ua përcolla atyre që erdhën në pushtet në 2013-n. Sot Ministri i Jashtëm i Greqisë Dendia dhe ministri i Jashtëm karnaval i shqipërisë Rama, ranë dakord të shkojnë në Hagë. Tani shqiptarët duhet të pyesin vetën kur ishte më mirë kur shkonim në Hagë me Greqinë 6 milje apo sot me 12 milje? Marrëveshja u rrëzua mbi një hartë të falsifikuar, ku një sharlatn i paguar ndryshoi linjën e koordinatave me 19 kilometra. Sot shoh dendia me 30 breza shqiptar nga Vunoi që mbron në mënuyrë perfekte interesat e Greqisë, dhe një zograf që shkelmon intersat e Shqipërisë. Sot në krahë të zotit Dendia po të përfaqësonte Shqipërinë Edi Rama do të deklaronte se ne nuk jemi dakord me 12 milje, jemi në proces dhe Greqia nuk duhet të abuzojë. Ai nuk e pengon dot Greqinë, por kjo merret si dokument në Hagë. A e di që me 12 milje ata dalin në Vlorë’, u shpreh Berisha.

LEXO EDHE  Rindërtimi i “Samiut”/ Veliaj, tender 5 mln euro kompanisë që nxiti protestat e Liqenit