“Rritja e infektimeve nga koronavirusi”/ Basha: Qeveria po shpërdoron paratë, nuk kryen testime

Kreu i PD, Lulzim Basha, në një konferencë me gazetarët nga selia blu, tha se kriza në vend është e dyfishtë, shëndetësore dhe ekonomike.

Basha tha se bizneset po falimentojnë, teksa akuzon qeverinë se nuk bën asnjë lëvizje për të ndihmuar qytetarët.

Kreu i opozitës tha se nuk do të reshtë së përsërituri kërkesën që shteti t’u kthejë qytetarëve paratë e taksave në formën e mbështetjes që po marrin edhe qytetarët e vendeve fqinje.

LEXO EDHE  Kapet me armë në brez, arrestohet 50-vjeçari i dënuar për plagosje/ Detajet

Basha tha se jemi në një kolaps ekonomik, ku shumë qytetarë nuk mund të marrin medikamente në farmaci për shkak të gjendjes financiare.

Lideri i opozitës tha se arsyeja e përhapjes së koronavirusi vjen nga moskryerja në masë e testimeve. Ai kërkoi që shteti të rimbursojë qytetarët që kurohen në shtëpi.