Armenia dhe Azerbajxhani bien dakord mbi armëpushimin

Armenia dhe Azerbajxhani kanë rënë dakord për një armëpushim humanitar nga mesnata, thanë të dy vendet të shtunën në mbrëmje.

Masa erdhi pasi Azerbajxhani tha se 13 civilë u vranë në një sulm me raketa armene në qytetin e tij të dytë më të madh, Ganja. Bastisja e raketave brenda natës plagosi gjithashtu dhjetëra njerëz në gjumë dhe shkatërroi një varg shtëpish.

Ministria armene e mbrojtjes mohoi pretendimin dhe akuzoi Bakun për vazhdimin e bombardimeve të zonave të populluara brenda Nago-Karabakut, përfshirë Stepanakert, qyteti më i madh i rajonit.