Reshjet në vend, dhjetëra fshatra në Korçë e Pogradec pa energji

Reshje të dendura shiu kanë përfshirë gjatë gjithë orëve të natës vendin. Ndërkohë situate në qarkun e Korës paraqitet tepër problematike. Si pasojë e reshjeve te shumta dhe erërave të forta dhjetëra fshatra kanë mbetur pa energji elektrike.

Mësohet se zona e Zemblakut, disa fshatra në Pogradec, Maliq, Kolonjë dhe në Korë vijojnë ende të mos kenë energji elektrike.

LEXO EDHE  Vendimi i Kushtetueses për zgjedhjet lokale, Vasili: U kthye në zbardhëse e kërkesës së qeverisë

Nuk raportohet për përmbytje në këtë zonë, por situate ngë reshjet mbetet problematike, kryesisht në qarkullim.

Në fshatra të ndryshëm ka pasur edhe pemë të rrëzuara.