Pragsfida ndaj Kazakistanit, Etrit Berisha: Shqipëria favoritja e grupit, duhet të tregojmë klasin tonë!

Kapiteni i Shqipërisë për sfidën ndaj Kazakistanit, Etrit Berisha, ishte i pranishëm në konferencën për shtyp para gazetarëve.

Ai foli për ndeshjen e ditës së nesërme ndaj Kazakistanit, e vlefshme për Ligën e Kombeve.

– Çfarë dini për ekipin kombëtar të Kazakistanit?

Nuk kam shumë informacion, por e di që ka shumë ekipe të mira në Kazakistan. Për shembull, Astana, e cila luan në Ligën e Evropës. Ne jemi të përgatitur mirë për këtë ndeshje, e dimë që kundërshtari ka një sulm shumë të mirë.

– Të gjitha ekipet në grup shënuan një numër të barabartë pikësh. A është ende favorite Shqipëria?

Sipas mendimit tim, Shqipëria mbetet favoritja e grupit, por loja kundër Lituanisë tregoi se të gjithë kundërshtarët janë mjaft të fortë, kështu që ne duhet të tregojmë klasin tonë. Ne duhet të bëjmë një ndryshim në grup në ndeshjet e ardhshme.

LEXO EDHE  Depay: Mezi po pres, të luaj me Messin ka qenë ëndërr për mua

– Ju keni pasur probleme të mbërrinit në Shqipëri nga Italia. Si arritët t’i zgjidhni?

Po, disa probleme me pandeminë e coronavirusit kanë rifilluar në Itali. Disa ekipe kishin lojtarë që ishin pozitivë dhe duhej të bënin karantinë.

Unë rashë dakord me klubin për të shkuar në ekipin kombëtar për ndeshjet e ardhshme. Ekipi kishte nevojë për mua dhe mbërrita.

– A njihni ndonjë nga lojtarët e ekipit kombëtar të Kazakistanit?

Unë pashë lojtarët sulmues duke luajtur. Unë do të doja të përmend kapitenin tuaj Bauyrzhan Islamkhan, është e qartë se ai është një nga udhëheqësit. Kazakistani është shumë i rrezikshëm kur bëhet fjalë për kundërsulme.

Gjithashtu lojtarë mbrojtës, kanë pasur rritje. Unë mendoj se Kazakistani ka një ekip të rrezikshëm. Ne duam të fitojmë nesër. /Panorama/