Berisha tregon dosjet e krimeve që çojnë Ramën në burg

Ish-kryeminsitri Sali Berisha ka listuar në Tempora dosjet e krimeve që sipas tij ka bërë kryeminsitri Edi Rama gjatë viteve të qeverisjes.

Berisha tha se Rama akuzohet për tradhti kombëtare dhe për vjedhje të fondeve publike dhe pronave.

‘Për angazhimin e tij për ndarjen e Kosovës dhe kalimin e veriut të Kosovës në Beograd, me dokumenta. Për deklaratën e tij që bëri për 12 miljet, që kurrë një shtetar nuk e bën. Për aferën e ÇEZ, e shiti në një kohë kur kompania na detyrohej 650 milionë euro, kurse me fatura dytësore deri në 3 miliard, kurse Rama i dorëzoi 100 miljonë që i ndau me Fylen. Për djegësit, këta dhe Zoto shkuan deri në Zimbabve, por atje e arrestuan kryeminsitrin, ndërsa këtu kryeministri është pjesë. Vetëm djegësat (inceneratorët) shkojnë 430 milionë euro. Check-up që e riktheu sot, janë me dhjetra dosje’, u shpreh Berisha.

LEXO EDHE  "Rama refuzoi Varahelyi"/ Bardhi: Dëshmi se për PS-në, interesi i mafias është mbi interesin e Shqipërisë