Këshilla/ Ja si t’ia bëni për një lëkurë të pastër

Për ta bërë lëkurën tuaj të duket e pastër, e shëndetshme dhe e freskët, vendosni krem hidratues 10 sekonda pas dushit tuaj.

Çfarë ndodh: Poret e lëkurës hapen pas dushit, kështu që kremi absorbohet më shpejt.

Masazh me peshqir të nxehtë

Me nëj peshqir të lagur me ujë të nxehtë, mbulo fytyrën tënde të pastër me të dhe fërko butësisht përgjatë vijave të masazhit. Pas 15 minutash, hiqeni peshqirin. Vendosni vaj natyral ushqyes në lëkurë.

Çfarë ndodh: Kjo procedurë rrit qarkullimin e gjakut, hap poret dhe ndihmon lëkurën të marrë frymë.

Shkumë rroje kundër akneve

Vendosni shkumën në fytyrën tuaj të pastër, duke e masazhuar lehtë me majat e gishtave. Mbajeni për 5-10 minuta dhe më pas lajeni. Kryeni procedurën një ose dy herë në javë.

Çfarë ndodh: Gratë koreane e konsiderojnë shkumën e rruajtjes së burrave si një nga mënyrat më të mira për të luftuar shpërthimet periodike të fytyrës, sepse ajo zotëron veti antiseptike.

Algat e detit për fytyrën tuaj

Vendosini së pari në ujë të ngrohtë dhe më pas në fytyrën tuaj për 15 minuta. Algat e detit kanë shumë vitamina dhe përbërës të tjerë me veti të fuqishme antibakteriale që kujdesen për lëkurën tuaj.

LEXO EDHE  Vaksinimi i fëmijëve mbi 12 vjeç, EMA jep “ok” për Moderna-n

Tonik i kripës së fytyrës

Receta për këtë tonik për lëkurën problematike është e thjeshtë: shtoni 1 lugë gjelle kripë deti në 1 gotë ujë të ngrohtë dhe trazojeni. Pas çdo larje, fshijeni lëkurën tuaj me një copë pambuku të lagur në tonik.

Çfarë ndodh: Kripa e detit dezinfekton lëkurën, largon gradualisht pikat e zeza dhe qetëson zonat e përflakur. Fytyra juaj duket e freskët; kontraktohet poret. E rëndësishme është të shmangni shkurtimet.

Limonët për ta bërë lëkurën tuaj më të lehtë

Pritini një limon në gjysmë dhe shtrydhni lëngun në një tas.

Me anë të një pambuku, vendosni lëngun e limonit të paholluar në lëkurën tuaj. Ju mund ta bëni këtë disa herë në ditë.

Çfarë ndodh: Acidi citrik që përmban limoni ka veti që heq lëkurën e vdekur, njollat e pigmentimit dhe papastërtitë. Vitamina C pengon prodhimin e melaninës dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës. Sidoqoftë, nëse keni lëkurë të ndjeshme, jini shumë të kujdesshëm me limonët.