Një kokërr portokall në ditë ju ‘shpëton’ sytë

Plot lëng dhe i shijshëm, portokalli është një ndër frutat më popullorë në botë.

Sipas mjekëve portokalli rezulton se ka shumë përfitime për shëndetin tonë.  Përveçse ndihmon në forcimin e imunitetit, është shumë I mirë për lëkurën  konsumimi i portokallit do na ndihmojë edhe për sytë.

Nëse konsumojmë një portokall në ditë atëherë ai do të na ndihmojë të mbajmë larg problemet e syve. Sipas një studimi të bërë nga professor Bamini Gopinath thuhet se flavonoidet e portokallit janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë shikimin.

LEXO EDHE  ‘Numri i të prekurve më i lartë se shifrat zyrtare’/ Brataj: Të infektuarit kanë shenja të ‘Deltës’

“Flavonoidët gjenden pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet.Ato kanë veti antiinflamatore për sistemin imunitar. Por, për arsye që ende nuk I dimë, flavonoidët e portokallit janë më të mirë për shikimin sesa ato të mollës”- shpjegon Gopinath.

Portokallet janë të pasura me vitamina, si Vitamina A, Vitamina C dhe kaliumi të cilat janë të rëndësishme për sytë. Pra, nëse doni që shikimi juaj të jetë po aq i mirë sa është tani, hani çdo ditë një portokall!