Meta: Blegtoria në rënie të lirë, po shpopullon zonat më të bukura të vendit

Presidenti Ilir Meta ngriti përmes një statusi në Facebook shqetësimin për shifrat aspak premtuese të blegtorisë në dekadën e fundit në vendit tonë.

Duke publikuar një grafik me të dhëna nga Instituti i Statistikave ku tregohet numri në rënie e krerëve për llojet e ndryshme të bagëtive, presidenti shkruan: “Blegtoria, një nga sektorët më të rëndësishëm të bujqësisë shqiptare, për fat të keq, ashtu siç tregojnë dhe indikatorët e INSTAT, pas vitit 2017, po shkon drejt një rënie të lirë. Braktisja e bujqësisë dhe blegtorisë po shpopullon zonat rurale dhe më të bukura të vendit, ndërkohë që miliarda euro jepen për koncesione të dyshimta dhe tenderë “sekret”. Shqipëria është e fundit në rajon sa i takon mbështetjes së bujqësisë. Kjo qasje duhet të ndryshojë një herë e përgjithmonë!”.

Blegtoria, një nga sektorët më të rëndësishëm të bujqësisë shqiptare, për fat të keq, ashtu siç tregojnë dhe indikatorët…

Gepostet von Ilir Meta am Samstag, 26. September 2020

LEXO EDHE  ‘Koha nuk pret më’/ Basha: Biznesi ka nevojë për një plan mbështetjeje (Video)