Ja pse duhet të mbani një gotë ujë poshtë krevatit natën kur flini gjumë

Energjitë negative mund të grumbullohen në shtëpinë tonë. Për ta hequr qafe atë, pastroni shpirtin tonë dhe rifitoni gëzimin.

Në këtë artikull do t’ju tregojmë një këshillë me bazë uji, të thjeshtë fare, por jashtëzakonisht efektive, për të bërë çdo mbrëmje!

Energji negative në shtëpi, një hile e vogël për ta hequr qafe lehtë

Të gjithë mund ta kuptojnë që ne ndihemi keq dhe në depresion, pa ndonjë arsye të dukshme.

Gjithë faji i stresit, lodhjes apo edhe rutines. Sidoqoftë, kjo rënie e moralit mund të jetë gjithashtu për shkak të energjive negative që vertiten rreth shtëpisë.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në shëndetin tonë fizik dhe mendor, nga dieta e ushqimeve, deri tek te stili i jetës.

Ndonjëherë, edhe me një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe mënyrë jetese të duhur, ne mund të ndjehemi të mbingarkuar dhe të rraskapitur. Nëse jeni në një situatë të tillë, ka mundësi që vuani nga akumulimi i energjive negative.

Nga vijnë energjitë negative?

Kur dëgjojmë për energjitë negative, shpesh pyesim veten nga vijnë dhe si grumbullohen në mjedisin tonë.

Sa i përket mendjes sonë, energjitë negative vijnë nga dy burime:

njëra e jashtme

tjetra e brendshme.

E para vjen nga kontakti i përditshëm me njerëz në depresion, të cilët vazhdimisht ankohen dhe shohin vetëm gjysmën e gotës bosh; e dyta vjen nga mënyra jonë e të menduarit dhe emocionet tona (zemerimi, zhgenjimi, frika…).

Sa për shtëpinë tonë, janë zakonet tona ato që përcaktojnë çlirimin e energjisë negative ose pozitive.

Përveç kësaj, të kesh mobilje tepër të vjetra dhe të prishura, si dhe shumë pasqyra dhe objekte të panevojshme në shtëpi ndihmon në ngarkimin e atmosferës dhe krijimin e energjive negative.

Pra, në vend që të ndiheni rehat dhe të relaksuar në shtëpi, ju ndiheni të deshperuar, gjë që rrit nivelin e stresit tuaj, prish gjumin dhe ndikon në shëndetin mendor.

Për të pastruar atmosferën e dhomës tuaj të gjumit dhe për të gjetur strehën tuaj të paqes, këtu do t’ju tregojmë një sugjerim të thjeshtë dhe shumë efektiv!

Këshillë për të hequr qafe energjitë negative:

Për të eleminuar energjitë negative të dhomës tuaj dhe kështu të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj, shëndetin tuaj dhe nivelin e energjisë pozitive, do t’ju duhet vetëm një gotë dhe ujë i pastër.

Konsiderohet si një tretës universal, uji shkrin përbërje të ndryshme kimike dhe fizike, por edhe energji.

Prandaj është shumë efektive në thithjen e energjive negative dhe pastrimin e atmosferës.

Çfarë duhet të bëni:

Për të përfituar nga virtytet e tij, gjithçka që duhet të bëni është të mbushni një gotë të pastër me ujë të pastër dhe ta vendosni poshtë shtratit tuaj çdo natë.

Pasi ta keni lënë të funksionojë gjithë natën, merrni gotën në mëngjes dhe shikojeni.

Nëse uji është bërë i turbullt ose nëse vini re praninë e flluskave të vogla, dijeni që uji juaj ka thithur energjitë negative përreth.

Eliminoni ujin, lani gotën tërësisht me ujë dhe sapun dhe thajeni. Në mbrëmje, mbusheni përsëri me ujë të freskët dhe vendoseni përsëri poshtë shtratit tuaj.

Ju mund ta bëni këtë këshillë për aq kohë sa dëshironi, do t’ju ndihmojë të ruani ekuilibrin e energjisë në dhomën tuaj.

Disa këshilla për të hequr qafe “syrin e keq”.

Për të pastruar shtëpinë tuaj dhe për të pastruar veten nga “syri i keq”, këtu janë disa këshilla që duhet të ndiqni rregullisht:

Hiqni sendet e panevojshme dhe riparoni ose zëvendësoni mobiljet e demtuara.

Pastroni shtëpinë tuaj plotësisht, duke pasur kujdes që të mos harroni qoshet dhe hapësirat e vogla.

Ajrosni shtëpinë dhe lejoni që rrezet e diellit të depertojnë, pastaj parfumoseni me temjan ose vajra thelbësorë me erë të këndshme.

Shmangni grindjet, sharjet, ankesat pa-ndërprerë, etj.

Bëni një banjë, mundësisht me ujë të kripur, pastaj vendosni rrobat tuaja në materiale natyrore jo-sintetike.

Mundohuni të mendoni pozitivisht dhe të shihni anën e ndritshme të gjërave. Këshillohet gjithashtu të mësoni se si të menaxhoni frikën dhe ankthet tuaja.

Kufizoni kontaktin me njerëz negativë në mënyrë që ata të mos thithin pozitivitetin tuaj dhe t’ju lodhin.

Bëni një listë të gjërave pozitive në jetën tuaj, si dhe gjërat për të cilat jeni mirënjohës, për të punuar në një situatë të veshtirë që po kaloni ose nëse jeni në depresion.