Mike Tyson voton për herë të parë në moshën 54 vjeçare

Mike Tyson do të votojë për herë të parë në jetën e tij në moshën 54 vjeçare.

Njoftimin e dha vetë ish kampioni i boksit me anë të një postimi në Twitter.

Kjo do të jetë hera ë parë që unë do të votoj. Unë kurrë nuk e kam menduar se mund ta bëj atë për shkak të precedentëve të mi penal. Jam krenar që më në fund ja arrita’.

Tyson ishte privuar nga e drejta e votës pasi në 1992 ai u dënua me gjashtë vjet burg ndër krimet të tjera ishte dhe ai për përdhunim.

LEXO EDHE  Marcello Lippi e mbyll karrierën si trajner: Mund të jem i dobishëm në role të tjera!

Ai u lirua pas tre vitesh burg.

Në SH.B.A rreth 6 milion votues nuk ishin në gjendje të votonin në 2016 për shkak të të dhënave të tyre kriminale. Tyson do të jetë në gjendje të votojë sepse shteti i tij, Nevada, ka nënshkruar një ligj që rikthen të drejtën e votës për të dënuarit.