Rritet numri i tifozëve të lejuar në Seria A, ja sa do ketë derbi Milan-Inter

Seria A mund të shtojë numrin e tifozëve, nga 1000 që janë aktualisht të lejuar.

Lajmi është konfirmuar nga Ministri i Sportit, Vincenzo Spadafora, duke konfirmuar ditët e fundit se qëllimi i ishte “lejimi i pjesëmarrjes së publikut për të gjitha sportet dhe për të gjitha kategoritë, duke ardhur për të përcaktuar një protokoll të vetëm që përfshin një përqindje të spektatorëve bazuar në kapacitetin real të strukturave dhe hapësirave”.

Plani mbetet ai i një rihapje më të fortë pas pushimit për shkak të i impenjimeve të ekipeve kombëtare, me një “tavan” që mund të zhvendoset në 20% të kapacitetit të stadiumeve (sipas i mpiantit).

Në këtë mënyrë në javën e katërt, e para pas pushimit kombëtar, ndeshja midis i Interit dhe Milanit në “San Siro”, nëse konfirmohet hapja, mund te jetë e hapur 15 mijë spektatorë.