Bjellorusi: Dhjetëra mijëra bashkohen me protestën e përjavshme kundër regjimit të Lukashenkos, mbi 100 të arrestuar

Dhjetëra mijëra demonstrues dolën në rrugët e Minsk të Dielën megjithë presionin e policisë në protestat tani të përjavshme kundër rizgjedhjes së presidentit autoritar Alexander Lukashenko.

Të veshur me të kuqe dhe të bardhë ose të zhveshur në flamujt kuq e bardhë të opozitës, protestuesit brohorisnin “Dilni jashtë!” ndërsa marshuan nëpër Avenue Victors për në Pallatin e Pavarësisë, rezidenca zyrtare e presidentit në qendër të kryeqytetit Bjellorus.

Pasqyroi protesta të ngjashme paqësore që ndodhën në të gjithë Bjellorusinë të Dielën.

Protestat kanë përfshirë vendin që kur rezultatet e kontestuara të zgjedhjeve presidenciale më 9 gusht i dhanë Lukashenkos një fitore të madhe pas 26 vitesh në pushtet.

Në vazhdën e zgjedhjeve, për të cilat udhëheqësit e opozitës kanë thënë se ishin manipuluar, Lukashenko është përpjekur të shtypë trazirat me arrestime masive, duke përfshirë figura të opozitës.

Të tjerët, përfshirë kundërshtarin kryesor të Lukashenkos në zgjedhje, Sviatlana Tsikhanouskaya, kanë shkuar në mërgim.

Sipas grupit të të drejtave të njeriut Viasna, mbi njëqind njerëz u arrestuan nga forcat e sigurisë gjatë gjithë ditës. Të paktën 80 vetë u arrestuan në Minsk. Të paktën 47 të tjerë u arrestuan në protestat rajonale, tha ajo, në Gomel, Brest dhe Grodno ku mijëra të tjerë kishin dalë në rrugë.

Policia arrestoi mbi 400 në një marshim të grave në Minsk dhe 15 qytete të tjera të Shtunën, sipas ministrisë së brendshme Bjelloruse. Nina Baginskaya, një 73-vjeçare që është bërë një ikonë e protestave anti-qeveritare, gjithashtu u arrestua, por u la e lirë shpejt.

Imazhet treguan se oficerët e policisë bartnin në mënyrë jozyrtare disa protestues në furgonët e burgut.

Në një deklaratë video të lëshuar të Shtunën nga Lituania ku ajo u strehua pas zgjedhjeve, Tsikhanouskaya lavdëroi protestuesit.

“Ata kanë frikësuar dhe ushtruar presion mbi gratë për muajin e dytë, por përkundër kësaj, Bjellorusët po vazhdojnë protestën e tyre paqësore dhe duke treguar guximin e tyre të mahnitshëm,” tha ajo.

Tsikhanouskaya pritet të takohet me ministrat e jashtëm evropianë në Bruksel të hënën, ku sanksionet pritet të bien dakord mbi figurat bjelloruse që besohet të jenë përgjegjëse për mashtrimet elektorale dhe dhunën policore.