Prag lufte?/ 250 ushtarakë britanikë ‘hidhen’ në Ukrainë për t’iu bashkuar ushtrisë pas kërcënimeve të Putin (Video)

Më shumë se 200 parashutistë britanikë janë hedhur në Ukrainë në një stërvitje të përbashkët me ushtrinë e saj si një shfaqje force kundër Vladimir Putin.

Rreth 250 ushtarë nga Brigada 16 Sulmuese Ajrore me bazë në Colchester ranë në zonën e stërvitjes Ternivsky ku u bashkuan me mijëra trupa ukrainase.

Ministria e Mbrojtjes tha se stërvitja u organizua mbi marrëdhëniet e forta të zhvilluara midis forcave të armatosura të të dy kombeve, që u siguron të dy vendeve ‘përvojën e vendosjes së shpejtë nga ajri në tokë për t’iu kundërvënë kërcënimeve’.

LEXO EDHE  VIDEO/ Hidhet në erë furgoni, vdesin pesë anëtarë të ekipit të futbollit

Tensionet vazhdojnë midis Rusisë dhe Ukrainës pas aneksimit të Krimesë në 2014. Nga konflikti janë vrarë më shumë se 14,000 njerëz.