Parashikimi i Bill Gates: Ja kur do të marrë fund pandemia

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, i cili po financon krijimin e një vaksine anti-Covid, parashikon se virusi do të jetë në qarkullim edhe vitin e ardhshëm.

“Edhe vitin që vjen do të ketë shumë të vdekur dhe në vitin 2022 pandemia do të marrë fund. Lajmi i mirë është se kemi disa vaksina premtuese të cilat mund të autorizohen për përdorim. Pres që 2-3 prej tyre të funksionojnë”, tha Gates.

LEXO EDHE  Ja kush janë 10 femrat dhe 10 meshkujt më të admiruar të 2020-ës

Lidhur me sjelljen e SHBA me vaksinës, Gates deklaron se “SHBA-të janë kontradiktore, pasi për kërkime kanë më shumë para të bëra bashkë, por nuk janë vënë në lëvizje. Unë shpresoj që kjo administratë apo tjetra që do të vijë, ti kushtojë më shumë kohë prodhimit të vaksinës”.

Po ashtu, ai akuzoi administratën e Donald Trump, se nuk bashkëpunon me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.