Kur do të mblidhet Këshilli Politik për listat dhe koalicionet? Gjiknuri: Presim Kuvendin

Në fund të korrikut u miratuan ndryshimet në Kushtetutë që i hapin rrugë hapjes së listave dhe formulës së re të koalicioneve, por që të futen në fuqi për zgjedhjet e ardhshme të 25 prillit të vitit 2021 duhet që të bëhen ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Por kur dhe si do të bëhen? Këshillin Politik për të diskutuar për detajimin e nivelit të hapjes së listave, por edhe formulën e koalicioneve mund ta thërrasë shumica, që inicioi ndryshimet në Kushtetutë.

Abcnews raporton se deri tani nuk ka asnjë lëvizje për mbledhjen e Këshillit Politik. Damian Gjiknuri, që ishte bashkëkryetar i komisionit të Posaçëm për reformën zgjedhore, por edhe anëtar i Këshillit Politik nga shumica u shpreh se pret vendimin që do të marrë Kuvendi.

LEXO EDHE  Konfiskohen 352 makina të vjedhura në 22 shtete të Evropës

Ai pret që Kuvendi të marrë një vendim që rishkrimi i kodit zgjedhor do të bëhet duke ngritur një komision tjetër të posaçëm apo nga komisioni i ligjeve. Megjithatë pritet që vjeshta politike të jetë e nxehtë, pasi opozita jashtë parlamentit kundërshton ndryshimin e formulës së koalicioneve./abcnews.al/