“Në kufi nuk ka rradhë, por krizë humanitare”/ Gazetari: Pamje apokaliptike

Prej 72 orësh në Kakavijë është krijuar një situatë e paprecedent, ndërsa mijëra shqiptarë presin në rradhë për të kaluar në shtetin grek.

E gjithë situata është krijuar pasi autoritetet greke kanë vendosur që të testojnë çdo qytetar që kalon kufirin, pas shtimit të rasteve me koronavirus. Gjithashtu autoritetet greke kanë vendosur që ata shtetas që do të hyjnë pas datës 16 gusht do të karantinohen për 1 javë.

Referuar situatës, gazetari Bledian Koka, shprehet se në Kakavijë nuk ka rradhë, por krizë humanitare.

“Pamje apokaliptike të mijëra bashkëqytetarëve tanë, që ashtu si në vitet 90 janë bllokura prej 48 orësh në temperatura të larta dhe pa ushqime është sot panorama më e tmerrshme e një populli të braktisur dhe të zënë në cark mu në tokën e tyre.

Pa ujë, pa ushqime dhe pa banjo publike thjeshtë ata mijëra qytetarë janë sot një vatër potenciale infeksioni dhe virusi mund të bëjë kërdinë. Në kohën kur ata po vuajnë, Kryeministri i tyre i Jashtëm Edi Rama po shullohet nën të njëjtat temperatura në ujërat Jonit, duke u hargalisur në vilën qeveritare të rikonstrukutuar me salltanetet sulltanit me paratë e po të njëjtit popull”, shkruan Koka.

Postimi nga Bledian Koka

Ne kufi nuk ka rradhe, por KRIZE HUMANITARE

Ne nje rast te paprecedente, qytetaret shqiptare qe po udhetojne drejt Greqise permes Kakavijes dhe Kapshtices po perballen me nje krize te vertete humanitare.

LEXO EDHE  Qeshni me lot/ Ironia e gazetarit: Tu themi dhe grave të partisë të rrisin mjekrën si Rama

Pamje apokaliptike te mijera bashkeqytetareve tane qe ashtu si ne vitet 90 jane bllokura prej 48 oresh ne temperatura te larta dhe pa ushqime eshte sot panorama me e tmerrshme e nje populli te braktisur dhe te zene ne cark mu ne token e tyre.

Pa uje, pa ushqime dhe pa banjo publike thjeshte ata mijera qytetare jane sot nje vater potenciale infeksioni dhe virusi mund te beje kerdine. Ne kohen kur ata po vuajne, Kryeministri i tyre i Jashtem Edi Rama po shullihet nen te njejtat temperatura ne ujerat Jonit, duke u hargalisur ne vilen qeveritare te rikonstrukutuar me salltanetet sulltanit me parate e po te njejtit popull.

Po ne te njejten kohe, po i njejti popull perfaqesohet edhe nga nje capacul toc kuklle i quajtur Gent Caka qe si zgjidhje diplomatike i bie gjithe diten telefonave te sekretarive greke dhe mesazhin automatik na e shet per negociata me kaunterpartit te tij helen.

Po ashtu i njejti popull qe po perjeton krizen humanitare, perfaqesohet edhe nga nje ministre Mbrojtje e cila u thote se keto gjera ndodhin edhe ne Angli. Ne kete situate dramatike, qeveria e shker.yer shqiptare ka ngritur duart lart ndersa ka hapur kembet ne shezllone ne pritje qe mijera qytetaret e braktisur ne meshire te fatit te heshtin si perhere..

p.s…vlen te theksohet po ashtu edhe reagimi i fuqishem i opozites se bashkuar!