Parashikimi i motit/ Ja çfarë ndodh me temperaturat ditën e martë, 11 Gusht 2020

Edhe përgjatë ditës së martë temperaturat do tëg vijojnë të jenë të larta. Sipas meteorologëve gjatë gjithë javës pritet mot i kthjellët dhe i nxehtë në të gjithë territorin,ku temperaturat maksimale pritet të arrijnë në 35 gradë celcius dhe ato minimale në 19 gradë.

Të ndikuar nga disa kushte atmosferike specifike (të cilat spo i hyjmë në detaje), të gjitha ditët deri të Premten ditët nisin me mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Më pas nga orët e mesditës deri ato të pasdites do të ndodh fenomeni i zhvillimit të vranësirave mesatare deri të dendura në relievet kodrinore-malore ndërsa vija bregdetare dhe një pjesë e ultësirës perëndimore do të ketë vranësira të pakta kalimtare.

LEXO EDHE  Plagjiaturat e ministrave të Arsimit të Shqipërisë e Kosovës, protesta në Tiranë e Prishtinë

Në orët e nxehta të ditës në relievet kodrinore-malore vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët, por hera herës reshjet në kohë afatshkurtër do të marin karakterin e shtrëngatave dhe stuhive. Ndërkohë ata të cilët po shijojnë pushimet pranë vijës bregdetare mund të rrijnë të qetë pasi nuk do të preken nga reshjet e shiut.

Gjithashtu ditët do të mbyllen me mot kryesisht të kthjellët e vranësira të pakta kalimtare në lindje tëterritorit. Si përfundim për pushuesit në plazh shqetësim i lehtë mund të jetë fenomeni i erës pasi nga orët e mesditës deri ato të pasdites fiton itensitet dhe shpejtësi që mund të arrijë deri në 5-8m/s.