Parashikimi, si pritet të jetë moti të mërkurën/ Zonat ku mund të ketë reshje

Moti gjatë ditës së neserme do të jetë me vranësira. Pritet që të kete edhe reshje shiu.

Njoftimi i plotë i SH.M.U.

Dita e mërkurë do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura. Reshje shiu që në orët e para të 24-orëshit fillimisht në Veriperëndim e gradualisht reshjet do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit.

Në Veriperëndim, Jugperëndim dhe në Ultësirën Perëndimorë reshjet do të jenë me intensitet mesatar, në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër deri në mëngjes.

LEXO EDHE  VIDEO/ Basha: Do të pastrojmë politikën nga llumi i tranzicionit

Gjatë ditës reshjet do të mbeten prezente të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar.

Era do të jetë nga Veriperëndimi- Jugperëndimi 1-10m/s e shoqëruar me një valëzim të forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen me rënie në vlerat maksimale:

-zonat malore 17°C deri në 29°C

-zonat e ulëta 20°C deri në 32°C

-zonat bregdetare 18°C deri në 32°C