Klubet e Bundesligës arrijnë marrëveshjen, tifozët rikthehen në stadiume

Klubet e Bundesligës kanë arritur marrëveshjen për të lejuar tifozët në stadiume duke filluar sezoni i ri.

Sezoni 2020/2021 i Bundesligës starton në mes të shtatorit dhe ka qenë vetë Federata Gjermane e Futbollit (DFL), e cila ka konfirmuar lajmin e shumëpritur.

Gjithçka do të jetë si më parë, por tashmë do të jenë dhe katër rregulla të reja, të cilat konsiderohen si masa parandaluese të Coronavirusit nga Federata. Duke filluar nga sezoni i ardhshëm nuk do të lejohen tifozët miq në stadium. Pra në stadiume do të jenë vetëm tifozët vendas. Gjithashtu në sezonin e ri nuk do të lejohet alkoli në mënyrë kategorike.

LEXO EDHE  Sulmuesi shqiptar firmos kontratë 3 vjeçare me Interin

Rregulli i tretë është paksa i çuditshëm, pasi nuk lejohen që tifozët të qëndrojnë në këmbë përgjatë ndeshjes. Dhe i fundit detyron klubet të ruajnë emrat e çdo personi që blen biletë për në stadium dhe më pas rezulton i prekur me Covid-19.

Gjithsesi që gjithçka të jetë zyrtare duhet pritur vendimi i qeverisë gjermane e cila do të përcaktojë nëse plani i Bundesligës do të zbatohet apo jo.