Gjermania dhe Franca përgatiten për valën e dytë të kornavirusit! Ja kur pritet të ndodhë

Europa nuk do të gjejë qetësi nga koronavirusi. Një valë e dytë paralajmërohet nga mjekët dhe shkencëtarët për Gjermaninë dhe Francën, të cilët e përballuan disa fazën e parë të pandemisë së koronavirusit.

Agjencia e lajmeve Reuters, Reuters po raporton se një valë e dytë e epidemisë së koronavirusit ka “shumë të ngjarë” të godasë Francën në vjeshtë ose dimër, sipas organit më të lartë shkencor të qeverisë.

Paralajmërimi vjen pasi autoritetet kërkojnë të përmbajnë një rritje të çështjeve të reja gjatë dy javëve të fundit. Pas masave të rrepta të bllokimit, që ulën nivelet e infeksionit, shumë vende evropiane tani po shikojnë se numrat po rriten, si pasojë e lehtësimit të frenimit, për të provuar të kufizojnë dëmet ekonomike dhe përzierjen më të madhe sociale në sezonin e festave.

LEXO EDHE  Komiteti i Ekspertëve miraton dozën e tretë te të moshuarit dhe vaksinimin e fëmijëve

“Situata është e pasigurt dhe ne mund të çojmë në çdo moment një skenar që është më pak nën kontroll, si në Spanjë,” tha komiteti shkencor francez në një deklaratë të botuar nga ministria e Shëndetësisë.

Vala e dytë e Covid pritet ta mbërthejë edhe Gjermaninë. “Ka shumë të ngjarë që ne të vjeshtës ose dimrit të përjetojmë një valë të dytë epidemike,” tha Susanne Johna nga shoqata Marburger Bund në një intervistë për gazetën bavareze Augsburger Allgemeine të martën., duke shtuar se nëse njerëzit nuk do të respektonin rregullat e distancës sociale, nuk mund të përjashtonte një kthim të epidemisë menjëherë këtë verë’.