Pas koronavirusit Ballkani kanoset nga një rrezik i ri/ 3 persona infektohen nga virusi i Nilit, vdesin 2 prej tyre

Pandemia e koronavirusit që prej gjashtë muajsh ka mbërthyer botën por mesa duket viruset këtë vit nuk paskan fund.

Së fundmi, mediat greke kanë bërë me dije se një grua ka humbur jetën ditën e sotme, pasi ishte infektuar me virusin Nil, në Seres. Mediat bëjnë me dije se e prekura nga ky virus ishte diagnostifikuar një javë më parë dhe se deri më tani janë shënuar 3 të infektuar, 2 prej të cilëve kanë ndërruar jetë.

Çfarë është virusi Nil

Ethet e Nilit Perëndimor është një sëmundje virale që shkaktohet nga virusi i Nilit Perëndimor; emri i së cilës rrjedh nga dega e Nilit Perëndimor në Ugandë, dhe për herë të parë është diagnostikuar në 1937 te një grua që vuante nga një temperaturë shumë e lartë. Sëmundja tipike e kontinentit të Afrikës, po përhapet edhe në pjesët e tjera të botës, siç tregojnë edhe rastet e personave të prekur në vendet e Ballkanit gjatë muajit Gusht.

Simptomat

Periudha e inkubacionit për ethet e Nilit Perëndimor varion nga 2 deri në 15 ditë dhe në format më të lehta sëmundja zgjat nga 3 deri në 6 ditë. Rreth 80% e rasteve të transmetuara te njerëzit nuk manifestojnë simptoma. Kur manifestohen simptomat ato janë shumë të ngjashme me gripin: temperaturë e moderuar, gjendje parehatie e përgjithshme, ulje të oreksit, të përziera, dhembje koke, dhembje sysh, dhembje shpine, dhembje muskujsh, kollë, puçrra, diarre, nyje imfatike të zmadhuara, vështirësi në frymëmarrje. Format më të rënda të sëmundjes, që kërkojnë trajtim të specializuar, karakterizohen nga simptoma më të rënda, si: temperaturë e lartë, encefalit, meningjit, dhembje të forta të kokës, dobësi dhe paralizë të lehtë, simptoma gastrointestinale, çorientim, të dridhura, konvulsione, puçrra në kurriz, qafë, krahë dhe këmbë, ataksi (humbja progresive e koordinimit të muskujve), koma.

LEXO EDHE  Nga lodhja kronike deri te problemet në zemër, ja pasojat e koronavirusit të zgjatur

Në përgjithësi, kjo sëmundje është e shërueshme, megjithatë, për rreth 1% të pacientëve, mund të degjenerojë në meningjit ose encefalit, sidomos personat e moshuar ose me imunitet të dobët.