Koronavirusi/ Irani fsheh numrin e vdekjeve

Në Iran numri viktimave është rreth trefish i atyre që qeveria pretendon. Këtë përfundim ka nxjerrë një hetim i shërbimit persian të BBC.

Të dhënat e qeverisë duket se tregojnë se thuajse 42 mijë persona kanë humbur jetën me simptoma të Covid-19 deri më 20 korrik, kundrejt 14.405 viktimave që raportohen nga ministria e shëndetësisë.

Numri i të infektuarve po ashtu është thuajse dyfishi i shifrave zyrtare që flasin për 278.827 të prekur. Irani është një nga vendet e goditura më rëndë, jashtë Kinës nga koronavirusi.

Javët e fundit ai në Iran ka pësuar një rritje të dytë të numrit të rasteve. Viktima e parë e Covid 19 në Iran është regjistruar më 22 janar, sipas të dhënave që BBC ka mundur të sigurojë.

LEXO EDHE  Von der Leyen: BE-ja nuk do të financojë barriera kundër migrantëve

E kjo është thuajse një muaj para se rasti i parë i koronavirusit të raportohej zyrtarisht atje.

Të dielën, Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif diskutoi mbi koronavirusin me Abdullah bin Zayed Al Nahyan, homologu i tij i Emirateve të Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe).

Sipas llogarisë në Tëitter të Zarifit, dy zyrtarët e nivelit të lartë të qeverive që janë rivalë të hidhur rajonal shkëmbyen fillimisht përshëndetjet e Bajramit si dhe biseduan për çështje “bilaterale, rajonale dhe globale”. Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite janë aleatë të SHBA-së në Gjirin Persik dhe kanë kundërshtuar prej kohësh sulmet agresive të Iranit në Lindjen e Mesme, si dhe shtytjen e saj për një armë bërthamore.