Mjeku i njohur shpërthen ndaj Manistirliut: Nuk mund t’i përdorësh doktorët si të teket ty

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha ditë më parë se stafit mjekësor do t’i shtohen edhe 300 mjekë.

Por një lajm i tillë duket se nuk është pritur mirë nga mjeku i njohur Petrit Vargu.

Ai është shprehur mjaft i ashpër në reagimin e tij dhe e cilësoi “bllof” premtimin e ministres, pasi sipas tij kjo barazohet me 4% të stafit të mbetur, duke theksuar se mjekët nuk mund t’i përdorë si t’i teket.

Postimi i plotë:

E nderuara ministre! Mora vesh që i keni premtuar popullit 300 mjekë të rinj gati per tu hedhur në luftën kundër Covid. Baras kjo me 4 përqind te mjekëve që të kane mbetur.

Dhe këto i thua ne publik pa asnje lloj përgjegjesie. Me të njëjten papërgjegjshmëri që 7 vite me parë deklaruat qe 40 mjeke shqiptare do te linin perendimin dhe do te vinin ne Shqiperi. Une ju kuptoj, që ju planifikoni që të gjithë studentët që mbarojnë sivjet dhe specializantet që janë pa rrogë, kerkon ti kthesh ne gjurmues,pasi sic te kemi thene keto 6 muaj ,ti gjurmim nuk bën. Flitet që ju beni gjurmime të mira ne prokurimet publike në këto kohe Covidi. Po mundohemi te mbledhim prova.

Por duhet të dish nje gje! Pavaresisht se jane te poshteruar, mjekët shqiptare kane personalitetin e vet dhe kurrë nuk do te arrish ti perdoresh ashtu sic do ti.Mos kujtoni se mbyllja e kufijve eshte nje argument favorizues per ju. Une e kuptoj bllofin tuaj.Koha qe mjekeve i duhet per kurse gjurmimi eshte e njejte me kohen qe duhet deri ne daljen e vaksinës. Pra asgjë nuk do te ndodhë. Por ti e ke hedhur ketë gur. Koha do te tregojë që armata e mjekëve do e kthejë mbrapsht me neveri. Rilindja nuk mund të përcaktoje dot të ardhmen dhe avenirin e mjekëve të rinj.

LEXO EDHE  Sasi e lartë bakteriale në ujin e Krujës/ Çfarë zbuluan analizat