Ndryshimet Kushtetuese, hera e parë në 2 dekada që realizohen pa një kompromis politik

Në mes të thirrjeve të partnerëve ndërkombëtarë për një qasje më gjithëpërfshirëse dhe pavarësisht kundërshtimit nga partitë kryesore të opozitës, parlamenti në Shqipëri ndryshoi kushtetutën të enjten, duke hequr të drejtën e partive për të garuar në zgjedhje përmes koalicioneve, një veprim për të cilin kritikët thonë se do t’i japë pushtetit socialist një avantazh në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në pranverë të 2021-shit.

Kryeministri socialist Edi Rama mbrojti këtë veprim, duke theksuar se sistemet elektorale janë çështje e brendshme e vendeve sovrane.

“Shqipëria është një vend sovran dhe unë jam Kryeministri i një vendi sovran,” tha Rama, duke iu përgjigjur thirrjeve të partnerëve ndërkombëtarë që këshilluan ndryshimin e rregullave të lojës me kompromis me partitë kryesore të opozitës.

“Lërini miqtë dhe partnerët tanë ta dëgjojnë këtë,” tha Rama në fjalimin e tij. “Ajo që ne po bëjmë është të sjellim sistemin zgjedhor të Shqipërisë brenda kornizës së një miliardë banorëve të botës së OSBE / ODIHR,” shtoi ai, duke iu referuar popullsisë së përgjithshme të të gjitha vendeve që i përkasin OSBE-së.

Pas votimit, kreu i opozitës së Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha se Rama kishte “treguar fytyrën e një autokrati i cili është i tmerruar nga dënimi që e pret”.

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca, shprehu zemërim që Rama nuk bëri presion për një kompromis më të gjerë, por shtoi se BE do të “pranojë” ndryshimet.

LEXO EDHE  Zgjedhjet në Kosovë/ Anëtarët e 'Listës Serbe' i drejtohen së bashku kutive të votimit

“Ndërsa ne e pranojmë miratimin nga parlamenti shqiptar për disa ndryshime në kushtetutë në lidhje me sistemin zgjedhor, është për të ardhur keq që nuk është dhënë më kohë në fazën përgatitore për të gjetur një kompromis me të gjitha partitë,” tha Soreca.

Ishte hera e parë në rreth dy dekada që vendi ka ndryshuar sistemin e saj zgjedhor pa arritur më parë një kompromis të gjerë politik.

Shqipëria përdor një sistem të përfaqësimit rajonal proporcional që ndan deputetët që i përkasin secilës palë përmes një formulë matematikore që i jep një vend bonus për partisë që vjen e para në zgjedhje.

Deri në zgjedhjet e fundit, partitë mund të marrin një numër më të madh të deputetëve duke kandiduar në koalicione, të cilat ndryshimet e miratuara të enjten tani i bëjnë të pavlefshme.

Dy partitë kryesore të opozitës, Demokratët e qendrës së djathtë dhe Lëvizja Socialiste e Integrimit, e udhëhequr nga gruaja e Presidentit aktual të Shqipërisë, Ilir Meta, tani duhet të vendosë nëse do të bashkojë forcat kundër Ramës, apo potencialisht të lejojë që votat e opozitës të jenë të ndara midis tyre. /Balkan Insight/