Kampioni i botës tërhiqet nga futbolli në moshën 32-vjeçare: “Kam para mjaftueshëm”

Benedikt Howedes i jep lamtumirë futbollit të luajtur. Gjermani, ish-mbrojtës i Schalke 04 dhe fitues i titullit kampion në Serie A me Juventusin në sezonin  2017-18, vendosi të tërhiqej në moshën 32 vjeç, pasi përfundoi përvojën e tij në radhët e rusëve të Lokomotiv Moskës.

Ishte i njëjti lojtar që e njoftoi atë, siç raportohet nga Der Spiegel. “Është e vështirë të heqësh dorë nga futbolli, të cilin e kam dashur deri në fund, por nuk është e lehtë për mua të vazhdoja”.

“Ndoshta Coronavirus dhe ndeshjes pas dyerve të mbyllura ishin mesazhi që prisja – tha Howedes. Paratë nuk kanë asnjë lidhje me zgjedhjen time, sepse mendoj se kam fituar mjaft gjatë karrierës”.

Howedes, me fanellën e Gjermanisë, fitoi një Evropian U-21 dhe një Kupë Bote në Brazil në vitin 2014 me ekipin kombëtar të stërvitur nga Joachim Low.

LEXO EDHE  Shokon Patrice Evra: Kur isha 13 vjeç më kanë pë*dhunuar