Ndryshimet Kushtetuese/ Ambasadori britanik: Duhej konsensus

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranës, Duncan Norman, ka reaguar pas vendimit të njëashmën të Edi Ramës për të ndryshuar kushtetutën e Shqipërisë.

Sipas Norman, do duhej të kishte konsensus për ndryshimet e sotme, siç kishte për marrëveshjen e 5 qershorit.

“Marrëveshja e 5 qershorit tregoi se çfarë mund të arrihet me dialog, kohë dhe vullnet politik.

LEXO EDHE  Shansi i fundit për maturantët/ Ja kur deri kur është afati për t’u regjistruar në universitete

Do të donim të kishim parë të njëjtën qasje konstruktive në miratimin e ndryshimeve të sotme të Kushtetutës.

Është thelbësore që ndryshimet e ardhshme të Kodin Zgjedhor të diskutohen gjerësisht me të gjitha palët në Këshillin Politik përpara se të votohen në parlament”, shprehet ai.