Paralajmërimi nga LSI: S’ka truk politik që ndal uraganin popullor

Opozita e bashkuar ka përsëritur ftesën ndaj mazhorancës për të vijuar dialogun për hapjen 100% të listave zgjedhore, me kusht mbajtjen e koalicioneve parazgjedhore.

Në një prononcim për ”Koha Jonë”, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, thotë se truku i Edi Ramës në Këshillin Politik është shmangia e koalicioneve sepse sipas tij, opozita e bashkuar është tmerri i vërtetë i kryeministrit.

”Kjo qeveri është arrogante dhe e papërgjegjshme në raport me qytetarët, ku paligjshmëria tani është kthyer në një model qeverisës, ndaj Edi Rama ka frikë nga vota e qytetarëve dhe nuk kërkon hapjen e listave por kërkon shmangien e koalicioneve”.

LEXO EDHE  Alizoti: PD arriti në degradim pasi nuk është institucionale, është parti individuale

Nga ana tjetër, Braimllari dha arysen pse sipas tij, kryeministri Rama kërkon që partitë opozitare të garojnë të ndara. ”Të hapen listat 100 përqind që qytetarët të zgjedhin përfaqësuesit e tyre. Ky kryeministër nuk kërkon hapjen e listave por tallet me qytetarët. Nuk ka mekanizëm apo truk politik që ndal këtë uragan popullor që mbështet masivisht opozitën, si një alternativë qeverisëse e cila do nxjerrë vendin nga kriza dhe do të hapë vende të reja pune dhe do të fusë Shqipërinë në shinat e kushtetushmërisë”.