FOTO/ Habit Veliaj, kur përkëdhel qenin me maskë, kur takon njerëzit nuk e mban

Erion Veliaj, Kryebashkiak i Tiranës, është denncuar disa herë për shkeljen e rregullave të Komitetit Teknik dhe Qeverisë lidhur me masat anti-Covid.

Disa ditë më parë, ku u ndalua muzika pas orës 20:00, Veliaj nuk nguroi të sfidojë pikërisht këtë rregull, ndërsa para godinës së Kryeministrisë protestonin pronarë lokalesh dhe restorantesh, të cilët ndëshkohen me masa administrative nëse në bizneset e tyre vendoset muzika pas orës 20:00.

Tani që mbajtja e maskave në mjedise të mbyllura është me detyrim, Veliaj sfidon sërisht.

Në rrjetet sociale janë publikuar foto të kryebashkiakut që pret në zyrë disa të moshuar, një kategori me risk të lartë nga Covid-19. Ata mundohen të mbajnë maskë mbrojtëse, por Veliaj se ka një të tillë, çka duket se ka detyruar disa nga të pranishmit ose ta ulin, ose ta heqin.

LEXO EDHE  Hetimi i 25 prillit, Alibeaj: PS braktisi Komisionin se nuk duan që Rama të thirret si dëshmitar

Paradoksi qëndron në faktin se kur përkëdhel qenin, Veliaj mban një maskë, aq më shumë kur shfaqet në ambient të hapur. Nuk dihet nëse me këtë veprim, Lali Eri mbron veten nga qeni apo mbron qenin, por një interpretim është se duket që Kryebashkiaku i Tiranës më shumë përkujdesje ka për kafshën sesa për njerëzit që pret në zyrë.