Boris Johnson: Nuk e kuptuam virusin në fillim, mund ti kishim bërë gjërat ndryshe

Kryeministri britanik, Boris Johnson, pranoi se qeveria e tij nuk e ka kuptuar koronavirusin “gjatë javëve dhe muajve të parë” të shpërthimit në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke folur për BBC-në, Johnson tha se ka pasur “shumë pyetje” nëse izolimi ka nisur shumë vonë, njofton REL.

“Ne nuk e kuptuam [virusin] në mënyrën që do të donim, në javët dhe muajt e parë. Mendoj se gjëja e vetme që nuk e pamë në fillim ishte shkalla në të cilën transmetohej, në mënyrë asimptomatike, nga një person në tjetrin”, tha Johnson.

LEXO EDHE  Nis gjyqi për ish-ministrin italian, rrezikon 15 vite burg

Ai tha se ministrat do të mund t’i kishin bëra disa gjëra “ndryshe”.

Laburistët opozitarë e kanë akuzuar Qeverinë britanike për “keqmenaxhim” të krizës. Sipas shifrave të qeverisë, mbi 45,000 njerëz kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar pasi kanë dalë pozitivë në testet për koronavirus.

Mbretëria e Bashkuar ka konfirmuar gati 300,000 raste pozitive. Vetë Johnson ka qenë i infektuar dhe është shëruar pas disa ditësh në mjekim intensiv.