Maqedonia e Veriut/ Zgjedhjet, pjesëmarrja shkoi në 23.81% deri në orën 13:00

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut sot janë në ditën e tretë dhe përfundimtare të tyre. Votohet për qeverinë e ardhshme dhe mbahen zgjedhjet e parakoshme parlamentare në kohë pandemie.

Zgjedhjet u ndanë në tre ditë, teksa ditën e parë votuan të prekurit me koronavirus dhe të vetëizoluarit, ditën e dytë të burgosurit dhe të sëmurët kronikë, kurse sot është dita e fundit dhe voton gjithë populli i Maqedonisë së Veriut.

LEXO EDHE  Po çonin drogë drejt Maqedonisë së Veriut, kapet 43-vjeçari/ Shpallet në kërkim 1 person tjetër

Deri në orën 13:00 kanë votuar 23.81% e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut ose 432 mijë qytetarë. Më shumë votuesë ka pasur në njësinë e tretë zgjedhore ku përqindja e votuesve ishte 28.92% ndjekur nga njësia e katërt 27.45% dhe njësia e parë me 27.09%.

Me të gjitha gjasat Maqedonia e Veriut do të mësojë sot se kush do të jetë qeveria dhe kryeministri i ri.